Profile for aliyaghoobi
aliyaghoobi
Member Since: August 13, 2019
Member
Posts: 0

تجارت الکترونیکی ، مزایا و معایب تجارت الکترونیک

با نوجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و کسب و کار اینترنتی، استفاده عموم مردم از فضای مجازی برای پیشگیری از ایجاد مشکلات حقوقی لازم است اطلاعات حقوقی خود را در این زمینه بالا ببریم.تلاش میکنیم سوالات رایج و نکات مهم حقوق تجارت الکترونیکی را در چند مقاله بررسی کنیم تا با آسودگی خاطر از تکنولوژی بهره مند شویم.

 

بخش اول

1-قوانین حاکم بر مبادلات فضای مجازی چیست؟

اصل جریان قواعد عمومی بر مبادلات فضای مجازی است ولی به علت ماهیت خاص فضای مجازی  میتوان گفت در برخی موارد قوانین ویژه ای در خصوص این حوزه وضع شده است که در صورت تعارض این قوانین ویژه با قواعد عام حقوقی ، به دلیل خاص بودن ،قواعد خاص این حوزه  بر آن موضوع حاکم خواهد بود مانند قوانین:

تجارت الکترونیکی1382- جرایم رایانه ای1388- آیین نامه جمع آوری و استناد پذیری ادله الکترونیکی- آیین نامه نحوه نظارت بر فعالیت صنفی در فضای مجازی و بازاریابی شبکه ای و...

 

2- آیا در حقوق ایران داده پیام معتبر است؟ تجارت الکترونیک در ایران

باید گفت اگر وجود یک نوشته از منظر قانون لازم باشد ، داده پیام یا همان data message  در حکم نوشته است (ماده 6قانون تجارت الکترونیکی) و هرگاه قانون وجود امضا را لازم بداند در این صورت همان امضای الکترونیکی هم کفایت میکند(ماده7) همچنین اگر در مواردی لازم باشد که اطلاعات الکترونیکی به صورت اصل ارایه شود طبق ماده 8 ارایه اطلاعات به شکل داده پیام نیز در حکم اصل است به همین جهت دادگاه و اداره های دولتی نمیتوانند  ارزش اثباتی  داده پیام را بر اساس قوانین موجود فقط به خاطرشکل و قالب آن رد کنند (ماده12)

 

پش شایان ذکر است قاضی دادگاه نمیتواند به صرف اینکه مستند دعوی خواهان ایمیل یا پیامک باشد ، دلیل خواهان را رد کند ولی میتواند در انتساب پیامک و ایمیل به خوانده تردید کند و در صورت عدم اثبات انتساب آن به خوانده ، دلیل الکترونیکی را نپذیرد مثلا فرض کنید فردی در متن پیام به بدهی خود به شما اقرار کرده باشد ولی اگر سیم کارت به نام خوانده نباشد و شما هم نتوانید ثابت کنید که سیم کارتی که از آن پیام ارسال شده است در اختیار خوانده بوده این انتساب به خوانده قابل قبول نیست.

 

3-راهکار مناسب جهت آینده نگری برای انتساب خط به خوانده چیست؟

 

بهتر است در قراردادها شماره تلفن همراه ، شماره نمابر(دورنگار) و ایمیل مخاطب را درج کنیم تا در صورت استناد به پیامک ، دورنگار یا ایمیل ، اثبات انتساب آن به طرف دعوی راحت تر باشدو یا بهتر است از ایمیل یا پیام رسانی استفاده شود که سرور آن در ایران استتا بتوانیم در دادگاه ایران در صورت لزوم اصالت پیام رد و بدل شده رار استعلام نماییم.

 

4-اگر مجبور شدیم نام کاربری و رمز عبور خود را در اختیار دیگران قرار دهیم چه کنیم؟

اگر در مواردی نام کاربری و رمز عبور خود را در اختیار دیگران مانند حسابدار یا پشتیبان سایت قرار دادید حتما طی صورت جلسه ای این موضوع را با ذکر تاریخ به تایید مخاطب خود برسانید و وی را متعهد کنید که با مطالبه شما رمز عبور را در اختیارتان قرار دهد و برای امتناع وی خسارت تاخیر نیز پیش بینی کنید.

 

حال پرسیده اند اهمیت این موضوع کجاست؟

اهمیت موضوع جایی نمایان میشود که ممکن است شخصی که نسبت به سیستم کنترل دارد اقدامی انجام دهد که به ضرر مالک بنگاه تمام شود مثلا حسابدار شرکت ممکن است به دلیل اختلاف با کارفرما اظهارنامه ای خلاف واقع به اداره دارایی ارسالذ نماید و شرکت را با مالیت سنگین مواجه گرداند یا پشتیبان سایت با گذاشتن محتوای مجرمانه موجبات فیلتر شدن سایت و تعقیب قضایی مالک  سایت را فراهم کند.

 

5-اگر شما مولف یک کتاب هستید که در فضای غیر مجازی تحت حمایت است آن کتاب در فضای مجازی و الکترونیکی هم تحت حمایت است پس طبق ماده 62 انتشار آن توسط دیگری در فضای مجازی نقض حقوق مالکیت فکری شما محسوب میشود و بر اساس ماده 74 مستوجب حبس متخلف از سه ماه تا یک سال و جزای نقد به میزان 50میلیون ریال است.

 

 

آیا میدانید در دنیای مجازی تفاوت نام دامنه با علامت در چیست؟

  • اول: نام دامنه یک نشانی اینترنتی است که در راستای سادگی و سهولت دسترسی به یک صفحه اینترنتی ایجاد شده است مثلا جای نوشتن عدد180.241.123 عبارت hamidadgostar را تایپ میکنبد و این سبب میشود بیشتر در حافظه بماندولی مهمترین ویژگی علامت تجاری برای تمییزکالا و خدمات را از یکدیگر است.

 

  • دوم: اصلا نام دامنه نامی منحصر به فرد است و نمیشود یک نام دامنه توسط دیگری در جای دیگر ثبت شودمگر اینکه پسوند نام دامنه تغییر کند مثلا به جای com بنویسد hamidadgostar.ir که مانعی ندارد اما علامت تجاری ممکن استبه دو دلیل توسط دیگری ثبت شود اول اینکه علامت تجاری در یک طبقه خاص ثبت شده باشد که در این صورت ثبت همان علامت در طبقات دیگر اصلا مانعی ندارد مثلا ثبت در طبقه خدمات حقوقی و ثبت در طبقه کسب و کار و دوم ایتکه اگر یک علامت صرفا در ایران ثبت شده باشد مانع ثبت همان علامت در سایر کشورها نیست.

 

  • سوم: در صورت داشتن مالکیت مشترک امکان ثبت یک نام دامنه به لحاظ فنی وجود نداردولی یک علامت تجاری را میتوان به صورت مشترک بین دو یا چند نفر با سهم های مساوی یا متفاوت ثبت نمود

 

  • چهارم: اگر از علامت در مدت سه سال استفاده نشود هر ذینفع میتواند تقاضای ابطال آن را نماید ولی عدم استفاده از نام دامنه این خطر را ندارد

 

  • پنجم: نام دامنه میتواند شامل عدد یا حروف یا – باشد ولی علامت تجاری علاوه بر اینها میتواند شامل تصویر هم باشد

 

نکته شایان ذکر این است که در تعارض نام دامنه با علامت تجاری تکلیف چیست؟

استفاده از علایم تجاری به صورت نام دامنه و یا هر نوع نمایش بر خط که موجب فریب طرف به اصالت کالا و خدمات شود ممنوع است (ماده66) و متخلف به مجازات حبس از یک تا سه سال و جزا نقدی از بیست میلیون تا صد میلیون ریال محکوم خواهد شد(ماده76) بنابراین در تعارض علامت تجاری با نام دامنه با جمع شرایط ماده 66 اصلا علامت تجاری مقدم است.

 

سوال مهم : شرایط غیر مجاز تلقی شدن استفاده از علامت دیگری چیست؟

صرف استفاده از علامت تجاری دیگری به عنوان نام دامنه اشکالی ندارد بلکه زمانی این امر تخلف محسوب میشود که سبب فریب یا متشابه شدن طرف به اصالت کالا و خدمات شود حال اگر نام دامنه را ثبت کند ولی سایت را بالا نیاورد شامل ماده 66 نمیشود و اگر سایت را به نمایش گذارد ولی خدمات و محصول آن متفاوت باشد یا به هر دلیل دیگری با نشانه تمییز دهنده دیگری از گمراهی مخاطب جلوگیری شود بازهم ماده 66 اجرا نخواهد شد.

 

  • قلمرو گسترش ماده 66 تا چه حد است؟

با بیان این امر که نام دامنه صرفا متشکل از حروف یا عدد است و شامل تصویر نمیشود تنها علامت تجاری مشمول ماده 66 می شود که متضمن حروف یا عدد است پس بهتر بود قانونگذار در کنار علامت تجاری از نام تجاری هم نام میبرد.

 

  • مرجع حل اختلاف در اختلافات نام دامنه کجاست؟

وقتی میخواهیم نام دامنه را نزد مرجع ثبت (ایرنیک) ، ثبت کنیم باید شیوه نامه حل اختلاف در زمینه ثبت نام دامنه با پسوند دات آی آر(.ir) را به عنوان پیش فرض اجباری بپذیریم که در صورت بروز اختلاف میان دارنده نام دامنه و هر شخص دیگری البته به جز مرجع ثبت ، رای مرجع حل  اختلاف که در حال حاضر مرکز داوری و میانجیگری سازمان جهانی مالکیت فکری(وایپو) است را بپذیریم.

پذیرش صلاحیت هیات رسیدگی اداری یا مقام منفرد دیگری که توسطرمرجع حل اختلاف منصوب میشود نافی صلاحیت رسیدگی دادگاه ایرانی یا نهاد داوری صالح نخواهد بود. محدوده صلاحیت هیات رسیدگی اداری صرفا ناظر به ابطال نام دامنه متعلق به دارنده یا انتقال نام دامنه به نام خواهان خواهد بود پس هیات اخبر صلاحیت برای صدور رای به خسارت ندارد و اگر هیات مذکور تصمیم به ابطال یا انتقال بگیرد مرکز ثبت (ایرنیک) پس از ده روز کاری از زمان وصول تصمیم هیات آن را اجرا خواهد کرد مگر اینکه دارنده نام دامنه پواهی مبنی بر طرح دعوا دردادگاه علیه خواهان بر ایرنیک ارایه کند که در این صورت رای هیات تا تصمیم قطعی دادگاه متوقف خواد ماند.

  • در آخر با توجه به تفاوت نام دامنه با علامت تجاری که مطرح شد لازم به ذکر است نام دامنه با نام تجاری نیز متفاوت است:

اگرچه ممکن است نام نجاری تاجر با نام دامنه او یکسان باشد ولی آن ها دو مفهوم متفاوت هستند مخصوصا اینکه نام دامنه صرفا اختصاص به فضای اینترنت دارد .

نویسنده : زهرا رنجبر ، کارشناس حقوقی

 

برگرفته از تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد لطفا در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به مشاوره حقوقی با ما در تماس باشید.Latest Blogs
Charles Babcock   4/21/2017   15 comments
Eighty-four percent of large companies around the world say they are using artificial intelligence, and 62% say AI is important to remaining competitive in the year 2020. But ...
Susan Nunziata   5/28/2014   111 comments
For more than four years, EnterpriseEfficiency.com (E2) has been the best IT community on the Internet. As with all good things, soon our time together here will end.
Susan Nunziata   5/20/2014   95 comments
Is it time to ask for a raise? If you're a female IT executive, or more than 55 years old, your answer might well be a resounding "Yes!" Let's take a look at highlights of the ...
Brian Moore   5/19/2014   35 comments
I think they're lucky it still isn't a monk.
Sudha Nagaraj Bharadwaj   5/13/2014   32 comments
Internet surveillance in India is turning really fierce. A Facebook transparency report reveals that the social network removed 4,765 pieces of content originating in India in the second ...
Latest Archived Broadcast
We talk with Bernard Golden about accelerating application delivery in the cloud.
On-demand Video with Chat
Register for this video discussion to learn how tablets can provide true business usability and productivity.
E2 IT Migration Zones
IT Migration Zone - UK
Why PowerShell Is Important
Reduce the Windows 8 Footprint for VDI
Rethinking Storage Management
IT Migration Zone - FR
SQL Server : 240 To de mémoire flash pour votre data warehouse
Quand Office vient booster les revenus Cloud et Android de Microsoft
Windows Phone : Nokia veut davantage d'applications (et les utilisateurs aussi)
IT Migration Zone - DE
Cloud Computing: Warum Unternehmen trotz NSA auf die „private“ Wolke setzen sollten
Cloud Computing bleibt Wachstumsmarkt – Windows Azure ist Vorreiter
Like Us on Facebook
Twitter Feed
Enterprise Efficiency Twitter Feed
Site Moderators Wanted
Enterprise Efficiency is looking for engaged readers to moderate the message boards on this site. Engage in high-IQ conversations with IT industry leaders; earn kudos and perks. Interested? E-mail:
[email protected]
Dell's Efficiency Modeling Tool
The major problem facing the CIO is how to measure the effectiveness of the IT department. Learn how Dell’s Efficiency Modeling Tool gives the CIO two clear, powerful numbers: Efficiency Quotient and Impact Quotient. These numbers can be transforma¬tive not only to the department, but to the entire enterprise.

Read the full report
The State of Enterprise Efficiency in the Virtual Era: Virtualization – Smart Approaches to Maximize Gains
Virtualization is a presence in nearly all enterprise data centers. But not all companies are using it to its best effect. Learn the common characteristics of success, what barriers companies face, and how to get the most from your efforts.

Read the full report
Informed CIO: Dollars & Sense: Virtual Desktop Infrastructure
Cut through the VDI hype and get the full picture -- including ROI and the impact on your Data Center -- to make an informed decision about your virtual desktop infrastructure deployments.

Read the full report
SPONSORED BY DELL
CASE STUDIES
EBOOKS
PUBLIC SECTOR RESOURCES
VIDEOS
WHITE PAPERS
WINDOWS SERVER 2012 RESOURCES
A Video Case Study – Translational Genomics Research Institute
e2 Video


On the Case
TGen IT: Where We're Going Next

7|11|12   |   08:12   |   10 comments


Now that TGen has broken new ground in genomic research by using Dell's storage, cloud, and high-performance computing solutions, the company discusses what will come next for it and for personalized medicine.
On the Case
Better Care Through Better Communications

6|6|12   |   02:24   |   11 comments


The achievements of the TGen/Dell project could improve how all people receive healthcare, because they are creating ways to improve end-to-end communication of medical data.
On the Case
TGen IT: Where We Are Now

5|15|12   |   06:58   |   6 comments


TGen is breaking new ground in genomic research by using Dell's storage, cloud, and high-performance computing solutions.
On the Case
TGen IT: Where We Were

4|27|12   |   06:45   |   10 comments


The Translational Genomics Research Institute wanted to save lives, but its efforts were hobbled by immense computing challenges related to collecting, processing, sharing, and storing enormous amounts of data.
On the Case
1,200% Faster

4|18|12   |   02:27   |   12 comments


Through their partnership, Dell and TGen have increased the speed of TGen’s medical research by 1,200 percent.
On the Case
IT May Improve Children's Chances of Survival

4|17|12   |   02:12   |   8 comments


IT is helping medical researchers reach breakthroughs in a way and pace never seen before.
On the Case
Medical Advances in the Cloud

4|10|12   |   1:25   |   5 comments


TGen and Dell are pushing the boundaries of computing, and harnessing the power of the cloud to improve healthcare.
On the Case
TGen: Living the Mission

4|9|12   |   2:25   |   3 comments


TGen's CIO puts the organizational mission at the heart of everything the IT staff does.
On the Case
TGen Speeding Up Biomedical Research to Save More Lives

4|5|12   |   1:59   |   6 comments


The Translational Genomics Research Institute is revamping its computing to improve speed, storage, and collaboration – and, most importantly, to save lives.
On the Case
Computing Power Helping to Save Children's Lives

3|28|12   |   2:13   |   3 comments


The Translational Genomics Institute’s partnership with Dell is enabling them to treat kids with neuroblastoma more quickly and save more lives.
Tom Nolle
The Big Reason to Use Office

3|18|14   |   02:24   |   46 comments


Office and personal productivity tools come in a first-class and coach flavor set, but what makes the difference is primarily little things that most users won't encounter. What's the big issue in using something other than Office, and can you get around it?
E2 Editors
SPONSORED: Mobile Security — A Use Case

3|4|14   |   04:27   |   16 comments


New mobile security solutions can accommodate a wide array of needs, including those of a complex university environment.
Tom Nolle
Killing Net Neutrality Might Save You Money

1|16|14   |   2:13   |   16 comments


The DC Court of Appeals voided most of the Neutrality Order, and whatever it might mean for the Internet overall, it might mean better and cheaper Internet VPNs for businesses.
Tom Nolle
The Internet of Everythinguseful

1|10|14   |   2:18   |   19 comments


We really don't want an "Internet of Everything" but even building an Internet of Everythinguseful means setting some ground rules to insure there's value in the process and that costs and risks are minimized.
Tom Nolle
Maturing Google Chrome

12|30|13   |   2.18   |   25 comments


Google's Chrome OS has a lot of potential value and a lot of recent press, but it still needs something to make it more than a thin client. It needs cloud integration, it needs extended APIs via web services, and it needs to suck it up and support a hard drive.
Sara Peters
No More Cookie-Cutter IT

12|23|13   |   03.58   |   21 comments


Creating the right combination of technology, people, and processes for your IT organization is a lot like baking Christmas cookies.
Sara Peters
Smart Wigs Not a Smart Idea

12|5|13   |   3:01   |   46 comments


Sony is seeking a patent for wigs that contain computing devices.
Tom Nolle
Cloud in the Wild

12|4|13   |   02:23   |   15 comments


On a recent African trip I saw examples of the value of the cloud in developing nations, for educational and community development programs. We could build on this, but not only in developing economies, because these same programs are often under-supported even in first-world countries.
E2 Editors
SPONSORED: Is Malware Evading Your IPS?

11|18|13   |   03:16   |   4 comments


Intrusion prevention software is supposed to detect and block malware intrusions, but clever malware authors can evade your IPS in these five main ways.
Sara Peters
Where Have All the Mentors Gone?

9|27|13   |   3:15   |   38 comments


A good professional mentor can change your life for the better... but where do you find one?
Tom Nolle
SDN Wars & You Could Win

9|17|13   |   2:10   |   5 comments


VMware's debate with Cisco on SDN might finally create a fusion between an SDN view that's all about software and another that's all about network equipment. That would be good for every enterprise considering the cloud and SDN.
Ivan Schneider
The Future of the Smart Watch

9|12|13   |   3:19   |   39 comments


Wearing a bulky, oversized watch is good training for the next phase in wristwatches: the Internet-enabled, connected watch. Why the smartphone-tethered connected watch makes sense, plus Ivan demos an entirely new concept for the "smart watch."
Tom Nolle
Cutting Your Cloud Storage Costs

9|4|13   |   2:06   |   3 comments


Cloud storage costs are determined primarily by the rate at which files are changed and the possibility of concurrent access/update. If you can structure your storage use to optimize these factors you can cut costs, perhaps to zero.
Sara Peters
Do CIOs Need an IT Background?

8|29|13   |   2:11   |   23 comments


Most of the CIOs interviewed in the How to Become a CIO series did not start their careers as IT professionals. So is an IT background essential?
Ivan Schneider
The Internet Loves Birthdays

8|27|13   |   3:25   |   69 comments


The Internet has evolved into a machine for drumming up a chorus of "Happy Birthday" messages, from family, friends, friends of friends who you added on Facebook, random people that you circled on G+, and increasingly, automated bots. Enough already.